среда, 6. април 2011.

Моје плесне ципеле I

Десило вам се бар једном када сте били у клубу у којем се плеше, ако не у клубу а оно онда сигурно на некој прослави, на којој су сви играли, а Ви са две „леве ноге“. Не треба бити много паметан па да се науче кораци за неки „стискавац“, али за нешто конкретније треба се потрудити.
Пре тога сам размишљао, а верујем да сте и ви о томе шта је плес, зашто плешемо, да ли је плес можда прецењен? Разлог томе што нисам научио да играм лежи помало у мојој лењости, култури, средини из које потичем, недостатку времена, али највише у томе што нисам имао где, јер у мом родном граду није било места на којем су се могли научити неки плесни кораци. Па сам тако живео у уверењу да је плес прецењен, док је већина мојих другова, вршњака, па и старијих од мене говорила да је „педерски“ плесати. Најчешћи изговор неких мојих другова, а посебно другарица је био: „... ахахааха, то је тако педерски...то ја не бих никад радила... а тек не требају мушкарци!“ „Како може бити педерски нешто у чему учествују и мушко и женско и то приљубљени једно уз друго?“, питао сам, „... тако лепо, за мушкарце је бре фудбал или бокс, а не ово срање...“
Додуше с времена на време се појави нешто што нас отргне од тог уверења, као што је „Ламбада“ или се можда сећате Патрик Свејзија и Џенифер Греј у филми „Прљави Плес“ у којем репрезент мушкости и миљеник многих жена, одлично игра са прелепом партнерком и тада свако ко је одлгадао овај филм је бар на тренутак пожелео да буде на његовом месту и тако игра.
Недавно сам чуо податак да је у након почетка приказивања тог филма у београдским биоскопима (биоскопи су у то време били препуни) инструктор плеса Миодраг Кастратовић, данас председник САПО (Српска асоцијација плесних организација) само у једном упису у школу плеса имао три хиљаде полазника и да се вежбало од ујутру до увече.
Данас то изгледа овако: 
 Миленко и Ивана плеши кореографија из филма "Dirty Dancing"
(Salsa Motion Weekend vol5 – 01. 03. април 2011.)

Све је тако било док у Паланци није отворена плесна школа... и више није било изговора да не научим да плешем... али каква је то школа? Да бих на то питање могао да сазнам одгвор морао сам да се упустим у истраживање.
Данашњи плес се је низ ритмичких корака или покрета тела одређеног темпа који се изводе према такту музике. Плес може бити облик сценске уметности, део религијске церемоније или може бити активност за забаву и спорт.
Настао као ритуални, плес представља облик религијских церемонија које се изводе у одређеним приликама. Покрети представљају имитације покрета животиња или “духова”.
Јесте ли чули за Моравац, Влашко, Ужичко... Жикино коло, то су народни или фолклорни плесови специфични за културу одређене етничке заједнице и представљају облик начина живљења те заједнице. Преноси се с једне на другу генерацију те заједнице.
Данас су заступљени модерни плесови који се плеши појединачно, у пару или у групи и имају плесне кораке које подржава модерна музика. Има тенденцију сценске експресије савременог живота. Кораке црпи из различитих стилова плесања који су постојали у Африци и Азији.
Из модерних плесова за забаву највећег броја људи је настао друштвени плес. Не тражи извођење пред публиком него заинтересовани једноставно учествују у плесу. Од својих почетака осим забаве служио је приближавању и успостављању познанстава.
Развојем друштва и плеса развијена је и нова спортска дисциплина, као забава која за крајњи циљ нема компетицију као код других спортова, спортски плес који је настао из друштвеног плеса. Ова врста плеса обухвата избор одређеног броја друштвених плесова који су се временом усталили и који су тако прилагођени да се изводе према строго дефинисаним правилима.
Друштвени плес се појављује у средњем веку као начин забаве на сајмовима и фестивалима. У XVIII веку друштвени плес поприма форме које су сличне данашњим. У то доба се развијају валцери, менуети и слични плесови. Главна особина друштвених плесова је да имају тенденцију сталног развоја нових начина плесања.

У својој основи друштвени плесови могу се поделити у две групе:
1. Стандардне плесове
2. Латино-америчке плесове

Под утицајем горе поменутог филма и музике одлучио сам се за латино- америчке плесове, јер се плешу искључиво друштвено.
Неки забавни и друштвени плесови спадају истовремено у групу спортских плесова као што су нпр. Boogie Woogie, Swing, Hip Hop, Mambo, Salsa и Merenge искључиво друштвени плесови. Док се Swing, Hip Hop, Step и Mambo плешу у оквиру плесова тзв. show dance који су такмичарски, али нису спортски.