Људи који проводе пуно времена за рачунаром, као ја и не придржавају се упутстава везаних за ергономију и не праве паузе далеко од монитора, често оболевају од различитих здравствених проблема од којих су најчешћи:
Синдром карпалног тунела – Било да је погрешан став, понављајући откуцаји на тастатури или једноставно недостатак добре ергономије, више сати проведених поред тастатуре може да резултира синдромом карпалног тунела. Синдром карпалног тунела се јавља када се пригњечи нерв који иде из подлактице у шаку. Основни симптоми су севајући бол и трњење прстију и шаке. Ако проводите за рачунаром 12 сати дневно, а не држите се прописаних вежби, ова болест ће вас напасти брзо.
Несаница – Развојем Интернета и телекомуникација, граница изме|у посла и времена проведеног код куће се све више замућује. То доводи до тога да многи људи своје послове – и стрес – понесу са собом кући, што може довести до тешких несаница.
Дехидрација – Када сте за рачунаром, да ли чешће пијете кафу или газирана пића од воде? Ако имате меру, то није лоше, али ако претерујете, то није добро. Кофеин се понаша као диуретик – што значи да исушује организам – па ће вам бити потребно још више воде да не бисте дехидрирали ако пијете пуно кафе и чаја.
Деформитети изазвани понављањем покрета – Дегенерација изазвана сталном употребом једне исте групе мишића. Један од најуобичајенијих примера деформитета изазваних понављањем покрета је куцање на тастатури, што изазива оштећење тетива, нерава и мишића у прстима, палцу, ручном зглобу, рукама, подлактици, лактовима, надлактици, врату, раменима и горњем делу леђа.
Главобоља – Било да је у питању стрес, деформација ока или чак недостатак кофеина, главобоља је уобичајена код људи који претерано користе рачунар. Наравно, можда ће вам неки лекови помоћи, али постоји и бољи начин. Правите редовне паузе!
Дијабетес – Провођење пуно времена за рачунаром када држите дијету или немате времена или склоности ка вежбању може да доведе до ове опаке болести. Зато, паузирајте и храните се редовно.
Глауком – Студије су показале да је 50 процената корисника који претерују у употреби рачунара искусила неку врсту деформације ока, виде мутно или двоструко и тако даље. То међутим доводи до повећања ризика од појаве глаукома. То је врста болести ока која изазива оштећење очног живца и може да доведе до слепила ако се не лечи.
Гојазност – Дуго седење за рачунаром без прављења пауза и вежби истезања – што је веома важно – може да доведе до гојазности. То је нарочито истакнуто код деце која превише времена проводе за рачунаром уместо у активностима које су им потребне за здрав развој.
Болови у врату – Бол можда нећете ни приметити док радите, али неуобичајена позиција главе док гледате у монитор ће вам изазвати многобројне проблеме чим седнете да се одморите.
Болови у леђима – Седење по цео дан, понекад у лошој позицији, изазива бол у леђима који уме да буде веома упоран и неиздржив, а временом може да постане и хроничан.