Još kao mali želja mi je bila da osnujem svoj radio i pričam do besvesti, te sam tako sa školskim drugom na kasetašu snimao program (našu priču, ubacujući muzičke numere) i to kasnije puštao drugovima.
Iako sam odrastao i često počeo da nastupam na televiziji i radiju, želja mi se nije smanjila, a zbog posla kojim se bavima u koraku sam sa razvojem tehnologije, čime su mi se mogućnosti proširile.
Nisam napravio svoj radio, ali to ne znači da vi ne možete i nadam se da će vam ovaj moj tekst pomoći da u tome i uspete.
Najjednostavniji način da napravite svoj radio i da vas čuje veliki broj ljudi je da napravite podcast. Podcasting je postao jedna od najpopularnijih Internet tehnologija, analogija onog što smo moj školski drug i ja radili kao deca. A u objašnjenju toga šta je podcast pomoći će mi Wikipedia.
Podcast je digitalna datoteka koja sadrži audio ili audio-video zapis koji se distribuira putem Interneta koristeći RSS tehnologiju, a namenjen je gledanju (ili slušanju) na računaru, digitalnom prenosnom plejeru poput iPoda ili televizije koristeći uređaje poput Apple TV.
Izvorni naziv podcast je složenica reči POD (Personal On Demand) i engleske reči broadcast (emitovanje). Iako su na početku potkasti bili isključivo audio datoteke, najčešće u mp3 formatu, danas se za potkast uglavnom smatraju video-sadržaji. Video-podkast se još naziva i vodkast (енгл. vodcast), a osobe koje se bave podkastingom se nazivaju podkasteri. RSS agregatori specijalizovani za skidanje podkasta zovu se podkečeri.
Započnite rad, napravite svoj audio sadržaj. Sadržaj može da bude bilo šta, uključujući audio knjige, muziku, radio emisije, intervjue, čak i govore. Ne postoji formula za pravljenje audio sadržaja, to je stvar vaše kreativnosti, lepota podcatinga je u tome što vaša emisija može da bude šta god vi želite. Takođe nije važno ni koji ćete program ili aplikaciju koristiti za snimanje zvuka, opet stvar vaše kreativnosti, sklonosti, želja i umeća.
Završeni audio fajl snimite u MP3 formatu, možete i u formatu aplikacije u kojoj ste radili., ali ga morate konvertovati u MP3, jer sadržaj morate objavite u MP3 formatu. MP3 je standardni format za podcast. Ako koristite drugi format može se desiti da neki korisnici neće moći da upotrebe vaš podcast.
Zbog brzine prenosa trudite se vam veličina fajla ne bude velika, ali i da ne utiče na kvalitet snimljenog materijala. Savetujem vam sledeći kvalitet u odnosu na svrhu fajla :
48-56k mono – govori, audio knjige, radio emisije
64k + stereo – muzika, kombinacija muzike i govora
128k stereo – muzika visokog kvaliteta
Prebacite vaš MP3 fajl na web server i testirajte ga uz pomoć nekog MP3 plejera. Fajlovi mogu da se nalaze bilo gde na vašem sajtu, ali je najbolje da ih sve stavite u jedan direktorijum kako biste mogli lako da ih nađete i upravljate njima.
Pošto ste proverili da fajl funkcioniše napravite RSS fajl koji opisuje podcast, zajedno sa informacijama za svaki fajl. RSS fajl je običan tekstualni fajl koji se povezuje sa vašim MP3 fajlom.
Za pravljenje RSS feeda možete da koristite bilo koji tekstualni editor. RSS feed treba da sadrži naslov, link i opis. Svaka od ovih stavki pruža meta- informacije o URL-u na Webu. Snimite RSS fajl sa ekstenzijom .rss ili .xml. Obično je potreban jedan feed koji sadrži sve najnovije podcastove, u redosledu od najnovijeg do najstarijeg.
Kada napišete RSS fajl prebacite ga na web server, uz pomoć online RSS validatora proverite njegovu ispravnost. Ako je feed ispravan, spreman je za objavljivanje.
Kad objavite RSS fajl, proverite kako funkcioniše oniline, a zatim svoj sajt dodajte u Podcast Directory.
Нема коментара:
Постави коментар